Cumhur İttifakı neyin peşinde: MHP barajı indirmek AKP yükseltmek istiyor

Cumhur İttifakı neyin peşinde: MHP barajı indirmek AKP yükseltmek istiyor

 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim barajının indirilmesi gerektiğini açıkladı. Seçim barajının siyasi partilerin ittifak kurması halinde de uygulanması gerektiğini aktaran Bahçeli, milletvekili adaylığı ve belediye başkan adaylığı şartlarının da gözden geçirilmesini istedi.

SEÇİM BARAJI MAKUL DÜZEYE İNDİRİLMELİ

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’nin kökleşmesi, tüm kurum ve kurallarıyla sağlıklı şekilde kalıcı hale getirilmesi gerektiğini söyleyen MHP lideri, Etikhaber’e yaptığı açıklamada, “Siyasi partilere devlet yardımı şartları yeniden düzenlenmelidir. Partilerin ticaret yasağı hükümleri açıklığa kavuşturularak titizlikle denetlenmelidir. Seçim barajı makul düzeye indirilmeli ve siyasi partilerin ittifak kurması halinde de uygulanmalıdır. Mahalli idareler seçim sistemi, sisteme uygun hale getirilmelidir. Milletvekili adaylığı ve belediye başkan adaylığı şartları gözden geçirilmelidir” dedi.

VEKİLLER GELİRLERİNİ BEYAN ETMELİ

TBMM üyelerinin ve siyasi partilerin çalışmalarının, tüm yönleriyle etik esaslara bağlanması gerektiğini belirten Bahçeli, “Milletvekillerinin parti değiştirebilmeleri konusunda etik kurallar konulmalıdır. Milletvekillerinin kabul edebilecekleri hediyeler ile milletvekilliği dışında elde ettikleri gelirlerin beyan edilmesi temin edilmelidir. Anayasa değişikliği mümkün olmadığı takdirde, birçoğu bölücülük faaliyetleri sebebiyle hazırlanmış ve TBMM’nde bekleyen dokunulmazlıkların kaldırılması dosyaları süratle işleme konulmalı” dedi.

Author: ahmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir